Artykuły Finanse i Zarządzanie

Ile zarabia project manager?

Ile zarabia project manager?
Napisane przez Robert Miroszewski

Ile zarabia project manager? To pytanie pojawia się w głowach wielu osób, zarówno już pracujących w branży jak i tych, którzy chcieliby się przebranżowić i dopiero rozpocząć swoją projektową karierę. Niestety na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, co z  pewnością również nie jest niespodzianką.

Zarobki Project Managera bardzo często uzależnione są od specyfiki prowadzonych zadań, posiadanego doświadczenia, wielkości firmy i oczywiście regionu kraju. Jak pokazują statystyki, rozpiętość wynagrodzeń na tym stanowisku jest niezwykle duża, co oczywiście w prosty sposób można uzasadnić. Jeżeli by się zastanowić nad światem rynku komercyjnego to wachlarz i kaliber wykonywanych prac jest tak różny, jak liczba produktów dostępnych na rynku. Na różnym poziomie zarządzania potrzebujemy różnych kompetencji a więc również różnych ludzi.

Raporty wynagrodzeń – project manager

Jak podają raporty płacowe, mediana zarobków na stanowisku project managera wynosi nieco ponad 7 000 zł brutto/mieś. Ok. 25% kierowników projektów zarabia powyżej 10 000 zł miesięcznie a drugie tyle zarabia mniej niż 5 200 zł brutto/mieś.

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego należy wziąć pod uwagę premie, które w wielu przedsiębiorstwach są standardowym dodatkiem do płacy zasadniczej. Zdarza się również, że za poprowadzenie istotnego dla organizacji projektu wypłacana jest premia projektowa dla kierownika projektu i członków zespołu projektowego. Często jest to od kilku do kilkunastu tysięcy.

Do kwestii finansowych należy dodać świadczenia pozapłacowe i narzędzia, z których może korzystać kierownik projektu. Do takich świadczeń należy prywatna opieka medyczna, na którą może liczyć ok. 39% kierowników ale również komputer czy telefon, który posiada ponad 60% project managerów.

Czy już wiemy ile zarabia project manager?

Czy udało nam się odpowiedzieć na pytanie ile zarabia project manager? Może nie do końca ale powyższe dane dają nam już pewien obraz tego jak może wyglądać struktura naszych wynagrodzeń, jeżeli zdecydujemy się pracować w tym zawodzie – który swoją drogą jest dosyć młodym zawodem. Przed podjęciem takiej decyzji warto zapoznać się z trendami rynkowymi i przejrzeć jak często poszukiwani są kierownicy projektów na rynku pracy.

 

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl