Artykuły Finanse i Zarządzanie

Jak monitorować projekty prowadzone z użyciem SCRUM?

Monitorowanie pracy scrum
Napisane przez Robert Miroszewski

Gdy kilkanaście lat temu w przedsiębiorstwach i organizacjach w Polsce wdrażano metodyki zarządzania projektami, nikt nie zdawał sobie spawy z tego, że już za kilka lat nadejdzie kolejna mała rewolucja. Zazwyczaj pierwszy zespół PMO powołany w danej organizacji miał na celu uporządkowanie prac, które gdzieś, nieusystematyzowane działy się w całej firmie – nie myślano wtedy o tym, że nadejdzie SCRUM.

Jak było pierwotnie?

Potrzeby były prawdziwie prozaiczne i często ograniczały się do prowadzenia kilku exceli lub baz z danymi na temat realizowanych projektów. Jeżeli pierwotne PMO prowadziło również prosty monitoring prac to było to już coś, co budowało podwaliny pod przyszłe lessons learned i wnioski dla osób zarządzających.

Czasy kiedy w wielu dużych organizacjach w Polsce zarządzanie projektami było na raczkującym poziomie powoli odchodzą w niepamięć. Zmiany rynkowe, konkurencja i prędkość zmian wymusza na przedsiębiorstwach sprawniejsze zarządzanie pracami prowadzonymi w firmie. Czas nigdy nie stoi w miejscu, więc musi przyjść również ten dzień, kiedy pierwotnie wypracowana metodyka projektowa zostaje wyparta przez nowsze, doskonalsze metody zarządzania. W naszym mitycznym, pierwotnym PMO nikt początkowo nie słyszał o tworze jakim jest Agile oraz jej małym dziecku zwanym SCRUM’em. W organizacji raczkującej w zarządzaniu projektami metodyka najpewniej opiera się na popularnym, sprawdzonym PRINCE 2. Tak też zbudowany jest monitoring projektów, który potrafi generować wnioski badając kondycję projektu – jego datę zakończenia, zakres, koszty.

Monitoring a SCRUM

Jak podejść do kwestii monitoringu, gdzie organizacja chciałaby zacząć realizować projekty prowadzone z wykorzystaniem SCRUM? Dotychczasowa koncepcja weryfikowania daty zakończenia projektu, jego budżetu i zakresu w przypadku SCRUM’a absolutnie się nie sprawdzi. Aby wnioski, wyciągane z monitorowanych projektów były spójne i dawały prawdziwy obraz, należy zadać sobie podstawowe pytania:

  1. Czy SCRUM ma być jedynie eksperymentem?
  2. Czy chcemy aby SCRUM był nową dominującą metodyką?
  3. Czy SCRUM rzeczywiście pasuje do naszej działalności?

Jeżeli na pytanie numer dwa odpowiemy twierdząco, to wtedy zmianie musi ulegnąć nie tylko monitoring prowadzonych projektów ale również cała koncepcja PMO. Nowy monitoring projektowy swoje założenia musi oprzeć na zakresie projektu, który jest podstawą planowania sprintów oraz tego, jak finalnie ma wyglądać nasz produkt/zestaw produktów.

Praca monitoringu na zakresie projektu, odnosząc na grunt zaplanowanych sprintów może dać ciekawe wnioski na temat tego, jaką przepustowość posiada zespół scrumowy. Przekładając tak zebrane dane na raporty długookresowe, dowiadujemy się jaka jest wydajność organizacji.

 

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl