Artykuły Media

Brackets czyli ciekawy edytor pod CSS i HTML

Napisane przez Robert Miroszewski

Zazwyczaj staram się nie reklamować rozwiązań lub narzędzi, jednak w przypadku Brackets reklama jest całkowicie uzasadniona. Jeżeli poszukujesz prostego edytora, który nie jest jednocześnie dużym kombajnem ale pozwala na wygodne pisanie kodu to zdecydowanie polecam właśnie Brackets.

Brackets i coś jeszcze

Zazwyczaj gdy pracuję nad projektem to korzystam z dwóch narzędzi edytorskich. Pierwszym jest środowisko, w którym zarządzam projektem, nawiguję po plikach tworzonej aplikacji, oczywiście piszę kod (zazwyczaj php) i wrzucam pliki na serwer. Do tych wszystkich czynności używam NetBeans – dlaczego? O tym na pewno opowiem przy innej okazji. Czasami jednak potrzebuję prostego edytora, w którym dokonam kilku zmian, poprawek lub popracuję nad kodem CSS i HTML – do tego właśnie idealny jest Brackets. Ma on wszystko czego potrzeba – intuicyjne podpowiadanie składki, kolorowanie kodu oraz numerowanie wierszy. Do tego dorzucę jeszcze minimalistyczny design oraz znakomitą prędkość działania. Tyle i aż tyle – więcej nie potrzeba.

Windows, MacOSX, Linux – jeden edytor!

Sama aplikacja posiada trochę większą funkcjonalność a w dodatku jest cały czas w fazie budowy, stąd ten artykuł zdecydowanie nie wyczerpuje tematu tego “prostego” edytora. Niewątpliwą zaletą Brackets jest też wieloplatformowość – dla mnie rzecz istotna, gdyż zazwyczaj pracuję na Mac’u oraz na Windowsie. W takich sytuacjach dobrze mieć jedno, crossplatformowe narzędzie.

Na rynku dostępnych jest wiele prostych i funkcjonalnych edytorów. Każdy developer ma z pewnością swoje ulubione narzędzie. Jeżeli chcesz polecić inne, dobre narzędzie to zapraszam do komentarzy 😉 Brackets możecie pobrać za darmo w tym miejscu.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl