Aktualności

Apple wypuściło trzecią publiczną betę iOS 11

Apple iOS 11 aktualizacja
Napisane przez Robert Miroszewski

Dziś rano użytkownicy Apple Beta Software Program otrzymali na swoje urządzenia trzecią betę systemu iOS 11. Aby zaktualizować urządzenie, należy tradycyjnie przejść do ustawień, zakładki aktualizacje i rozpocząć instalację. Po kilku minutach naszym oczom ukarze się zaktualizowany system, w którym na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć kilka zmian wizualnych.

Jakie zmiany wprowadza iOS 11?

Od początku publikacji wersji beta iOS 11 w systemie zmieniły się takie elementy jak niektóre ikony systemowych aplikacji, ekran powiadomień czy przebudowany panel centrum sterowania. Zmian jakie wprowadza nowy system iOS 11 jest dosyć sporo, do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • Nowe centrum sterowania

Nowe centrum sterowania w iOS 11 pozwala dodawać i usuwać elementy. Jest to duży krok w stronę użytkownika, który teraz sam może decydować o funkcjach, które chce mieć pod ręką.

  • Odmieniony sklep AppStore

Teraz sklep AppStore został całkowicie przebudowany, łącznie ze zmianą samej ikony aplikacji. Zmienione zostały widoki oraz grupowanie aplikacji, wyodrębniono osobną sekcję gier  oraz dodano ekran z polecanymi aplikacjami do pobrania.

  • Nowa aplikacja “Pliki”

Istniejąca do tej pory aplikacja iCloud została zastąpiona aplikacją Pliki, która służy za przeglądarkę plików z różnych źródeł. Do aplikacji Pliki możemy podpiąć zewnętrzne dyski internetowe takie jak Dropbox czy Dysk Google. Wszystkie pliki zobaczymy teraz w jednej aplikacji.

  • Nowe tryby klawiatury

Od teraz standardowa klawiatura dostępna w iOS została wyposażona w dwa nowe tryby, służące do pracy jedną ręką. Po wyborze jednego z nowych trybów otrzymamy zwężoną wersję klawiatury, która powinna być bardziej przystępna w użyciu. Nowe tryby sa dwa, dla leworęcznych i praworęcznych użytkowników.

  • Kilka zmian w aplikacji “Wiadomości”

W aplikacji wiadomości dodano kilka nowych efektów wysyłania wiadomości a także dodano pasek z możliwością wyboru rozszerzeń. Teraz wybranie apki z gifami lub śmiesznymi zdjęciami będzie o wiele prostsze i szybsze.

  • ARKit czyli nowy framework, który odmieni rzeczywistość

Mowa tu oczywiście o nowym pakiecie dla programistów, który pozwala tworzyć aplikacje z rozszerzoną rzeczywistością, tzw. AR. W AppStore znajdziemy teraz nową kategorię z takimi właśnie aplikacjami.

  • Rozszerzone funkcje Siri

Aktualizacji doczekała się także Siri, która w tej wersji zyskała zdolność tłumaczenia zdań np. z języka angielskiego na niemiecki. Dodatkowo asystentka otrzyma lepszy, bardziej ludzki głos, który potrafi dokładniej akcentować słowa w zależności od kontekstu zdania.

Zmian jest jeszcze więcej więc warto poczekać cierpliwie na nową wersję systemu. Z istotnych uwag, należy jeszcze wspomnieć o tym, że nie wszystkie funkcjonalności będą dostępne dla danego modelu sprzętu i tak np. ARKit wymaga min. iPhone’a 6s. Niemniej jednak aktualizacja z częścią funkcjonalności dostępna będzie dla urządzeń nawet z 2013 r.

Kiedy iOS 11 zostanie udostępnione?

Wersja finalna iOS 11 dostępna dla wszystkich użytkowników będzie udostępniona we wrześniu, prawdopodobnie podczas prezentacji nowych modeli iPhone’ów.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl