Artykuły Technologie

Inteligentne mieszkanie – od czego zacząć?

Inteligentny dom, inteligentne oświetlenie, inteligentne ogrzewanie
Napisane przez Robert Miroszewski

Czym tak naprawdę jest inteligentne mieszkanie? Myśląc o inteligentnym mieszkaniu trzeba uświadomić sobie co to tak naprawdę znaczy. Obecna technologia pozwala zautomatyzować naprawdę wiele elementów naszego życia, jednak najistotniejszą kwestią w tej całej technice jest określenie czego tak naprawdę potrzebujesz.

Dodawanie nieco inteligencji w nasze cztery ściany można zacząć na wiele sposobów ale zanim przejdę do kolejności, warto zastanowić się nad wyborem sposobu integracji. Całą domową integrację możemy oprzeć na jednym producencie i jego aplikacji do zarządzania domem lub wybierać urządzenia od kilku dostawców i zintegrować je np. z aplikacją Google Home lub Apple Home Kit. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się oprzeć całą integrację na integratorze dostarczanym przez Google lub Apple, dzięki czemu mamy do wyboru całą paletę producentów i masę produktów.

Gdy podjęliśmy już decyzję odnośnie wyboru platformy integrującej to czas podjąć decyzję odnośnie pierwszej układanki naszej integracji. Proponuję zacząć od ogrzewania. Jest to element, który zwłaszcza zimą może sprawić nam najwięcej frajdy i satysfakcji. Kolejnym łatwym w integracji elementem jest oświetlenie, gniazdka elektryczne oraz na końcu najtrudniejsze i najdroższe – inteligentne AGD i RTV. Po drodze możemy dodać takie urządzenia jak czujniki zamknięcia drzwi i okien, czujniki ruchu, dymu czy zalania. O każdym elemencie słów kilka:

1. Inteligentne ogrzewanie

Opiera się na głowicach termostatycznych, które możemy zamontować na naszych grzejnikach domowych. Głowice produkowane są w oparciu o uniwersalne nakładki, dzięki czemu pasują do każdego grzejnika montowanego w naszych domach i mieszkaniach. Wystarczy wymienić głowice na te inteligentne, np. od Philipsa lub Fibaro, podpiąć do naszej platformy Google lub Apple i już możemy sterować ogrzewaniem z poziomu naszego smartfona.

Wielu producentów dostarcza również takie funkcje jak ustawianie scen, czyli predefiniowanych ustawień, które aktywują się w zależności od naszego położenia. Działanie takie może wyglądać tak, że gdy wychodzimy z domu do pracy, system obniży temperaturę w domu tak aby nie zużywać znacznej energii, a gdy będziemy zbliżać się z pracy do domu, system podkręci ogrzewanie aby temperatura w mieszkaniu była dla nas optymalna.

2. Inteligentne oświetlenie

Drugi najbardziej oczywisty element inteligentnego domu. Dzięki wymianie żarówek lub lamp na te inteligentne możemy z poziomu smartfona sterować oświetleniem w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo, podobnie jak przy ogrzewaniu, oświetlenie też obsługuje sceny, dzięki czemu mieszkanie może przywitać nas określonym zestawem oświetlenia gdy wrócimy wieczorem do domu lub gdy będziemy potrzebować łagodnej, świetlnej pobudki z rana.

Najpopularniejszym systemem jest Philips Hue, które wymaga podłączenia jednego urządzenia służącego za mostek oraz oczywiście wymiany żarówek lub lamp. W sytuacji gdy mamy lampę, w której nie da się wymienić żarówki (są np. wbudowane ledy) możemy skorzystać z inteligentnego gniazdka, którym też będziemy sterować z poziomu jednej aplikacji.

3. Sterowane gniazdka elektryczne

Jak wspomniałem powyżej, mogą służyć do podłączenia lampy, w której nie możemy zamontować inteligentnej żarówki. Dzięki temu możemy sterować dopływem prądu do urządzenia. Inteligentne gniazdka sprawdzą się również do sterowania zasilaniem takich urządzeń jak tostery, głośniki, nawilżacze powietrza czy ładowarki telefonów.

Warto zwrócić uwagę, że inteligentne gniazdka można montować bez ingerencji w obecną instalację elektryczną. Rozwiązania dostępne na rynku pozwalają po prostu włożyć nakładkę do naszego obecnego gniazdka, dzięki czemu instalacja sprowadza się do kilku stuknięć na naszym smartfonie aby sparować urządzenia.

4. Inteligentne RTV i AGD

Temat bardzo szeroki i jednocześnie najtrudniejszy w realizacji bowiem sprowadza się bardzo często do wymiany urządzeń na nowe. Na rynku są już dostępne inteligentne zmywarki, pralki i lodówki, zwłaszcza seria od Samsunga prezentuje się bardzo ciekawie. Niemniej urządzenia te charakteryzują się bardzo wysoką ceną.

O urządzeniach takich jak inteligentne telewizory czy głośniki należy napisać osobny artykuł, gdyż jest to niezwykle rozbudowana ale również popularna oferta.

5. Pozostałe elementy inteligentnego domu…

… to oczywiście rolety, zamki, wentylacje czy klimatyzacje. Na naszym rynku jeszcze mało popularne, jednak powoli dostępna oferta nabiera kształtów a cena staje się bardziej przystępna. Przy doborze kolejnych urządzeń należy pamiętać o możliwej konfiguracji na wybranej przez nas platformy domowej.

 

Podsumowując, inteligentny dom w podstawowych konfiguracjach takich jak ogrzewanie i oświetlenie może być niedrogim i wartym uwagi elementem naszych gospodarstw. Niestety inteligencja pełną gębą wymaga sporych nakładów finansowych, gdyż wiąże się często z wymianą urządzeń RTV i AGD a te nie są jeszcze na tyle popularne aby były przystępne cenowo (i oczywiście w drugą stronę ;)).

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl