Aktualności

Google wyłączy usługę goo.gl w 2019 roku

goo.gl zostanie wyłączony
Napisane przez Robert Miroszewski

W dniu wczorajszym, tj 30.03 2018 Google oświadczyło, że rezygnuje z usługi skracania adresów, którą będziemy mogli używać do 30.03.2019. Serwis dostępny pod adresem goo.gl pozwala użytkownikom na tworzenie przekierowań z krótkiego, atrakcyjnego adresu do docelowego, prostszego. Takich usług w sieci jest wiele i samo Google w swoim oświadczeniu wskazuje aby korzystać z popularnych serwisów takich jak Bitly czy ow.ly.

Od 13 kwietnia 2018 została wyłączona usługa skracania linków dla wszystkich nowych użytkowników. Co istotne, dotychczas utworzone adresy będą działały bez przeszkód nawet po 30 marca 2019 r. oraz będzie możliwe śledzenie ich statystyk. Istotna informacja dla deweloperów – jeżeli korzystasz z dostarczanego do usługi API to pamiętaj, że będzie ono działało do 30 marca 2019.

Pierwszy raz goo.gl został uruchomiony w 2009 roku celem obsługi FeedBurner’a oraz dodatku Google Toolbar. Obecnie obydwa produkty nie istnieją więc podobny los spotka niedługo samego goo.gl.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl