Aktualności

Warszawa pracuje nad nowoczesną kartą miejską

Napisane przez Robert Miroszewski

Chociaż w tytule artykułu jest fraza “karta miejska” to tak naprawdę w docelowym projekcie takiej ma nie być – Warszawa pracuje nad nowym systemem biletowym. Informacje o biletach i płatnościach będą dostępne na dowolne urządzenie mobilne lub kartę procesorową. W takim kierunku idą zmiany, których wdrożenie zakłada ogłoszony właśnie przetarg.

7 maja rozpisano i opublikowano przetarg na wykonanie analizy przed wdrożeniowej nowego systemu płatności biletowej. Projekt nosi nazwę “Zintegrowana karta miejska” i tak naprawdę swoją nazwą nie dotyka sedna sprawy. Wspomniany system bazuje bowiem na wielu nośnikach danych, nie tylko na tradycyjnej karcie miejskiej jaką mieszkańcy Warszawy używają dziś.

Cały projekt zakłada realizację nowego systemu płatności i przechowywania biletów ale również funkcje takie jak planowanie podróży z użyciem kilku środków transportu. W aplikacji mobilnej (prawdopodobnie będzie to aplikacja?) znajdziemy również informacje o rowerach miejskich, parkingach, stacjach ładowania samochodów elektrycznych czy wygodnych węzłach przesiadkowych

Kiedy nowy system w Warszawie?

Niestety rozpisany projekt zakłada realizację prac aż na 5 lat, co jest prawdopodobnie najdłuższym terminem spośród wszystkich dotychczas wprowadzonych podobnych systemów w Polsce. Projekt we Wrocławiu trwał niespełna dwa lata i już dziś można tam korzystać z zintegrowanego systemu biletowego.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl