Aktualności

Apple Pay w Polsce już 19 czerwca

Apple pay w Polsce 19 czerwca 2018
Napisane przez Robert Miroszewski

Po kilku miesiącach plotek i doniesień z trzeciej ręki wiemy już niemal na pewno, że Apple Pay zostanie uruchomione 19 czerwca. Na początek będzie można skorzystać z tej funkcjonalności w 8 bankach. Lista poniżej.

Pracownicy wybranych banków mogli testować wdrażane rozwiązanie już od kilku tygodni, ale informacja o nich, z uwagi na umowy z Apple nie mogła wydostać się na zewnątrz. Z informacji technicznych, które otrzymałem z zaufanego źródła wynika, że Apple Pay jest oparte o tą samą technologię, którą te Banki miały wdrożoną wcześniej a prace skupiały się głównie na uzyskaniu certyfikacji od Apple.

Sama certyfikacja to jednak nie wszystko, dostosowaniu musiały ulec również parametry kart płatniczych. Banki musiały w swoich systemach wysupłać całą bazę kart, która ma być obsługiwana w aplikacji wallet i nadać im odpowiednie flagi umożliwiające obsługę płatności.

Aby w ramach testów móc dodać polską kartę, pracownicy banków musieli przełączać urządzenia w region USA. Docelowo oczywiście nie będzie trzeba tego wykonywać. Warto zauważyć również, że płatności będą od razu aktywne również na Apple Watch i podobnie jak w innych krajach (oprócz USA), nie będzie możliwości przesyłania przelewów w wiadomościach iMessage.

Lista banków, w których wystartuje Apple Pay:

 1. BGŻ BNP Paribas,
 2. Nest Bank,
 3. Getin Noble Bank,
 4. Raiffeisen Polbank,
 5. mBank,
 6. Alior Bank,
 7. BZ WBK,
 8. Pekao S.A. (prawdopodobnie)

Podsumowanie informacji o Apple Pay

 1. Nie wszystkie karty automatycznie będą miały możliwość płatności za pomocą Apple Pay. Czasami będzie konieczność wyrobienia nowej, wirtualnej karty (za darmo),
 2. Płatności będą możliwe również za pomocą Apple Watch,
 3. Lista Banków będzie się poszerzać, już teraz wiadomo o trzech kolejnych Bankach, które wdrożą rozwiązanie w następnych miesiącach,
 4. W maju Apple Pay zostało uruchomione na Ukrainie, razem z Polską wystartuje również Norwegia,
 5. Nie wiadomo kiedy Apple będzie chciało rozszerzyć usługę o możliwość płatności bezpośrednich pomiędzy użytkownikami.

Na koniec należy powiedzieć o tym, że konkurencyjne Google Pay działa w Polsce już od dłuższego czasu i wraz z rosnącą popularnością czystego Androida, rośnie popularność wykorzystania tej usługi w Polsce. Jak donosi serwis cashless.pl, w październiku 2017r. z Google Pay korzystało już blisko 150 tys użytkowników. Czy Apple Pay odniesie podobny sukces? A może pobije ten rekord? Będę bacznie śledził ten wątek aby za jakiś czas wrócić z podsumowaniem.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl