Artykuły Technologie

Dlaczego nie warto kupować oryginalnych akcesoriów Apple?

Photo by Pepi Stojanovski on Unsplash
Napisane przez Robert Miroszewski

Tak wiem, tytuł nie pachnie dobrym dziennikarstwem i z góry podpowiada Wam by myśleć sceptycznie o akcesoriach od Apple. I chociaż moim zamierzeniem nie było wpychać Tobie, drogi czytelniku, do głowy konkretnego spojrzenia na tą kwestię to jednak zdanie swoje chciałem wyrazić dosadnie i dosłownie.

Opinie na temat akcesoriów produkowanych przez Apple (głównie tych do iPhone’ów) są na rynku zróżnicowane. Nie mogłem więc napisać jedynie o swoich odczuciach i doświadczeniach. Z tego powodu w czasie przygotowań do napisania tego artykułu pomogło mi rozejrzenie się po stronach traktujących o sprzęcie Apple, ale również blogach i recenzentach na YouTube.

Wniosków i przemyśleń mam kilka.

Zacznijmy od etui dla iPhone’ów.

Przez 8 ostatnich lat używałem iPhone’ów, do których zazwyczaj kupowałem oryginalne etui od Apple. Trzeba przyznać, że ich jakość wykonania oraz ogólne wrażenia z użytkowania sa na naprawdę wysokim poziomie. Sillicon case produkowane przez Apple są naprawdę bardzo fajne w dotyku. Telefon pewnie leży w dłoni i zdaje się być naprawdę dobrze chroniony.

Problem pojawił się, gdy prześledziłem proces produkcji tych akcesoriów. Nie zdziwiło mnie mocno, że akcesoria te są produkowane w Chinach ale kilkanaście minut później podkusiło mnie aby przesłać zapytanie e-mail do jednej z takich fabryk.

W zapytaniu poprosiłem o wycenę dostawy takich samych akcesoriów, w kilku sztukach, pod pretekstem chęci sprzedaży hurtowej (oczywiście bez logotypów Apple). Ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź była bardzo bezpośrednia. Fabryka może ukryć informację o logotypie, który będzie widoczny tylko dla mnie, po otwarciu pudełka. Innymi słowy wyślą mi identyczną kopię etui Apple, z tym że bez wiedzy wujka z Ameryki. W Europie mówimy na to „oryginalne podróbki”.

Jeszcze większe było moje zdziwienie gdy okazało się, że koszt za jedną sztukę dla mnie to jedyne 1,59$. Nie mogąc uwierzyć w to co czytam, sprawdziłem podobne oferty na chińskim odpowiedniku Allegro, Aliexpress. Tam sytuacja wyglądała podobnie. Nie mogąc się powstrzymać, zamówiłem kilka sztuk.

Po 19 dniach przyjechały – oryginalne etui Apple sillicon case do iPhone X za jedyne kilka dolarów, z przesyłką.

To samo w sklepie Apple kosztuje blisko 220 zł! Czy widzicie tutaj śmierdzący przekręt?

Trochę inna historia dotyka ładowarki i kable od Apple

Cała ta historia powyżej dotycząca sillicon case może zostać żywcem przekopiowana do rubryki z ładowarkami. Z jednym tylko dodatkiem – w tej części będzie jeszcze gorzej.

O ile sillicon case to produkty niezwykle wygodne i trwałe, o tyle kable i ładowarki sprzedawane razem z iPhone’ami to istna karykatura. Kable bardzo szybko się przecierają, często mają problemy ze stykami i końcówkami już po kilku miesiącach użytkowania. I tu opieram się głównie na doświadczeniach swoich oraz swojej rodziny. Jest to istna plaga.

Morał z tego taki, że nie dość, że produkcja wraz z wysyłką do Europy oscyluje w granicach kilku dolarów to jeszcze jakość pozostawia wiele do życzenia.

Ale żeby nie było…

Nie chcę aby mój artykuł był tylko i wyłącznie wylewaniem żółci na firmę Apple. Sam jestem dużym fanem Apple i wiernym użytkownikiem MacBook’ów a w dodatku powyżej opisywany problem dotyka wielu dużych koncernów, w tym także Google’a czy Samsunga. Apple dostanie się najbardziej za to, że jakość to ich największa działka, za co liczą sobie całkiem pokaźne sumy – co niestety nie zawsze jest dobrym stosunkiem dla konsumenta.

Jakie etui do iPhone’a w zamian?

Wybór jest ogromny, również Etui bardzo dobrej jakości a mimo to niższej ceny. Dodatkowo, na rynku możemy znaleźć wiele takich, które są znacznie ciekawsze i użyteczniejsze od tych proponowanych przez Apple.

Dobrym przykładem może tu być firma Zizo. Ich bogatą ofertę znajdziecie tutaj i bez wątpienia znajdziecie coś dla siebie.

Jeżeli jednak z jakiś względów Zizo Wam nie podpasuje to polecam znacznie bardziej wyszukane Puro, które w swojej ofercie ma również budżetowe wersje – także całkiem fajnej jakości.

Dla tych, którzy lubią sportowe auta polecam BMW albo Ferrari.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl