Recenzje Technologie

Google Home Mini – test i wrażenia

Google Home mini test po polsku
Napisane przez Robert Miroszewski

Do testu Google Home Mini chciałem podejść już znacznie wcześniej ale cały czas wygrywała ze mną postawa oczekiwania na Google Assistant w języku polskim. W końcu nie wytrzymałem i korzystając z nadchodzących urodzin, poprosiłem o prezent w postaci inteligentnego głośnika.

Google Home Mini to najmniejsza i jednocześnie najtańsza wersja inteligentnego głośnika od Google. W swojej ofercie firma posiada również wersję standardową o nieco lepszych parametrach dźwiękowych oraz wersję max, która ma za zadanie zadowolić purystów dźwięku.

Dla mnie najważniejsze było testowanie możliwości Google Assistant a ten działa identycznie na każdej wersji głośnika. Dlatego uważam, że jeżeli ktoś nie zamierza używać głośnika od Google do organizacji dużej domówki to Home Mini wystarczy całkowicie.

Jak działa Google Assistant na głośniku Google Home?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że Google Assistant nie jest jeszcze dostępny w języku polskim (na dzień pisania tego artykułu asystent w naszym języku jest w fazie testów). Z tego względu przy pierwszej konfiguracji otrzymujemy komunikat aby wybrać język asystenta. Wybieram język angielski i przechodzę do konfiguracji głosu. Po kilku chwilach przychodzi czas na konfigurację połączonych kont i urządzeń. Dodaję używanego już Google Chromecast, konto Spotify i konto Netflix.Cała konfiguracja zajmuje kilka minut.

Pierwszy test przeprowadzam na poleceniach związanych z obsługą Chromecast’a. Proszę asystenta o włączenie „Rick and Morty” za pomocą Netflix w salonie. Ku mojemu zdziwieniu asystent doskonale radzi sobie z tym zadaniem. Kolejne polecenia to zmiana głośności, włączenie następnego odcinka i w końcu wyłączenie telewizora. Wszystko działa perfekcyjnie.

W następnej kolejności wziąłem się za testowanie włączania muzyki na Spotify oraz kilka pomniejszych komend takich jak prognoza pogody czy informacje o mieście. Całość wydaje się być naprawdę przyjemna w obsłudze.

Nie udało mi się jeszcze zejść do obsługi nawigacji oraz map. Tu podejrzewam, że pojawią się problemy, chociażby takie jak dyktowanie polskich nazw ulic. Niemniej uważam, że już teraz, pomimo braku wsparcia dla języka polskiego Google Home Mini jest bardzo fajnym gadżetem, które pomaga w codziennych obowiązkach.

Kiedy Google Assistant będzie dostępny po polsku?

Na dzień dzisiejszy wiemy, że Google zaprosiło do testów asystenta wybranych użytkowników, którzy jeszcze w maju otrzymali możliwość dołączenia do programu. Od tamtego czasu nie pojawiają się żadne nowe informacje związane z uruchomieniem asystenta. Niektóre plotki jednak wskazują, że uruchomienie może się odbyć jeszcze w wakacje tego roku. Osobiście trzymam kciuki bo wtedy użytkowanie Google Home będzie czystą przyjemnością!

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl