Gaming Recenzje

This War of Mine – recenzja gry w 2018 roku

This War of Mine opis
Napisane przez Robert Miroszewski

This War of Mine to pierwsza recenzja gry na tym blogu i również pierwsza napisana przeze mnie recenzja w życiu. Jednakże zauważam niemal natychmiast, że tekst ten będzie nie tylko mocno okraszony moimi subiektywnymi opiniami ale również jego charakter będzie nieco odbiegał od klasyków tego gatunku.

Przechodząc do sedna, czyli produkcji polskiego studia 11 bit, gry This War of Mine warto zaznaczyć na początku, że gra nie jest produkcją premierową ostatnich dni. Gra swoją premierę miała 14 listopada 2014 roku, więc nieco czasu upłynęło. Jednakże głośno o tej grze zrobiło się przy okazji premiery oraz ponownie stosunkowo niedawno, gdy o polskich studiach i wydawcach zaczęto w końcu mówić z należytą uwagą.

Kurs cen akcji 11 bit studio na przestrzeni 5 lat. Warto zwrócić uwagę na znaczący wzrost pod koniec 2014 roku – miało to związek z premierą This War of Mine.

W wyniku trwającej od dłuższego czasu euforii giełdowej w stosunku do polskich wydawców gier, wzrosło samo zainteresowanie grami. Można powiedzieć, że jest to efekt kuli śniegowej, która na dzień dzisiejszy powoli traci paliwo. Jednakże chcąc opowiedzieć o samej grze, nie będę przeciągał i tak już opasłego wstępu. Do dzieła zatem.

O czym jest This War of Mine?

This War of Mine to gra, w której pierwsze skrzypce grają emocje i trudne decyzje. Jako grupa ocalałych, którzy zostali uwięzieni w oblężonym mieście próbujecie przetrwać za wszelką cenę. Klimat gry prezentuje nam mroczne, zniszczone tło miasta a także zmęczonych i brudnych bohaterów, dla których jeszcze niedawno słowo przetrwanie kojarzyło się z dokończeniem oglądania sezonu nudnego serialu.

Nasi bohaterowie muszą zmierzyć się z niebezpieczeństwami wszechobecnej wojny, własnymi słabościami oraz instynktami innych ludzi, którzy utknęli w mieście razem z Wami. Dlatego od samego początku gracz musi dokonywać bardzo trudnych wyborów. Opierać się tylko na znalezionych resztkach czy okradać innych normalnych ludzi? Być może warto zaryzykować i rzucić się na uzbrojony gang? Może dobrym wyjściem będzie okraść pobliski kościół? Czy warto pomagać swoim sąsiadom?

Dylematów i trudnych decyzji, które pociągają za sobą szereg nieoczekiwanych zdarzeń jest w grze całe mnóstwo. Po kilkunastu minutach rozgrywki można poczuć pełny dramat rozgrywający się w głowach naszych bohaterów oraz beznadziejną sytuację tutejszej ludności.

Żywności zawsze brakuje, wody praktycznie nie ma, narzędzia i broń to towary deficytowe a papierosy i alkohol to tradycyjna waluta podczas handlu z szabrownikami. W takich warunkach nie dość, że musimy przetrwać to jeszcze musimy się bronić przed nocnymi rabusiami i grasującymi bandytami.

This war of mine recenzja
Recenzja This War of mine
This War of Mine opis

Czy warto kupić This War of Mine?

Całkowicie subiektywnie i nierzetelnie powiem, że tak – ba! zdecydowanie warto! Gra dostępna jest obecnie za naprawdę niewielkie pieniądze. Teraz, czyli kilka lat po premierze na G2A znajdziecie tę grę za niecałe 30 zł.

Podsumowując, gra jest naprawdę dobrze wykonana i niezwykle wciągająca. Cały czas mamy syndrom jeszcze jednego dnia, ciągle chcemy coś ulepszać w naszym schronieniu i zapewnić naszym bohaterom jak najlepsze warunki. Dodatkowo trzeba podkreślić, że emocje i decyzje są naprawdę dobrze pokazane i przemyślane – dla niektórych młodszych graczy mogą być uświadamiające i poszerzające spojrzenie na świat i ludzi.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl