Aktualności

Google będzie pobierał opłaty od producentów. Skutki decyzji Komisji Europejskiej

Napisane przez Robert Miroszewski

Po decyzji Komisji Europejskiej i nałożeniu rekordowej kary na Google następują zmiany w dystrybucji Androida na rynek europejski. Kilka dni temu firma przedstawiła projekt zmian w zakresie licencjonowania dla producentów.

Projekt zmian zakłada, że producenci będą mogli tworzyć wersje systemu Android bez wybranych aplikacji z pakietu usług Google, np. będą mogli pozostawić domyślnie zainstalowaną aplikację Google Maps i Play Store ale bez dajmy na to Chrome, wstawiając własną przeglądarkę.

Pobieranie opłat za pakiet aplikacji

Jeżeli producent będzie chciał stworzyć smartfona z wyłączeniem części aplikacji Google (ale będzie chciał używać np. Play Store) będzie musiał zapłacić Google opłatę licencyjną w wysokości nawet 40$ od smartfona. Oznacza to, że ceny takich smartfonów na rynku Europejskim mogą być znacznie droższe.

Opłata 40$ będzie pobierana za możliwość domyślnego instalowania usługi 
“Google Mobile Services”, która pozwala między innymi poprawnie działać pozostałym aplikacjom Google. Opłata może zostać obniżona, jeżeli producent zdecyduje się domyślnie zainstalować aplikacje z pakietu Google takie jak przeglądarkę Chrome czy mapy.

Po co Google wprowadza zmiany?

Zmiany wprowadzane przez Google są odpowiedzią na wymogi Komisji Europejskiej, która nałożyła na giganta karę za wykorzystywanie swojej pozycji monopolistycznej.

Firma w odpowiedzi zaprezentował zmiany w licencjonowaniu i wprowadzenie opłat argumentując to koniecznością finansowania strat, które może ponieść w związku z usuwaniem jego aplikacji ze smartfonów.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl