Artykuły Rozrywka

TikTok – co to jest i dlaczego staje się taki popularne?

TikTok aplikacja do nagrywania filmów
Napisane przez Robert Miroszewski

TikTok to aplikacja dzięki której możemy w bardzo oryginalny, ciekawy i często zabawny sposób nagrywać krótkie filmy. Serwis pozwala użytkownikowi wybrać tło dźwiękowe, dodać efekty i zamknąć całość w piętnastosekundowy film. Tak powstają w TikTok’u krótkie klipy, teledyski, lipsync, skecze czy zwykłe wygłupy, które przyciągają całą rzeszę użytkowników.

Idea obrazu do podkładu dźwiękowego nie jest niczym nowym. Pierwotnie takie właśnie możliwości dawała aplikacja musical.ly, która w grudniu 2017 roku połączyła się z TikTok (została kupiona za 1 mld dolarów)

TikTok - bardzo popularna aplikacja społecznościowa

TikTok i Douyin, czyli dwa światy

Aplikacja podzielona jest na dwa światy – azjatycki (głównie Chiny) oraz pozostała część świata. Dla użytkowników z Chin aplikacja dostępna jest pod nazwą Douyin. W azjatyckiej części świata aplikacja jest niezwykle popularna i zalicza ponad 150 mln aktywnych użytkowników dziennie!

Dla pozostałej części świata pozostaje TikTok, który też notuje ogromne wzrosty popularności. Aplikacja wielokrotnie lądowała na pierwszym miejscu najbardziej popularnych aplikacji AppStore, bijąc na głowę takie aplikacje jak Youtube czy Instagram.

Niestety dokładne dane dotyczące popularności tej aplikacji w skali światowej nie są podawane. Dlatego też aplikacja nie znalazła się na liście potencjalnych konkurentów Facebooka w poprzednim artykule.

Dlaczego aplikacja jest/będzie taka ważna?

Trzeba przyznać, że w świecie poza Azją aplikacja ma jeszcze dużą część rynku do zdobycia. Pomimo ogromnej, rosnącej popularności nie jest jeszcze powszechnie znana i używana. Zakładam jednak, że zarówno koncepcja jak i oryginalne ujęcie rynku się obroni i aplikacja ma szansę stać się prawdziwym gigantem medialnym.

Już teraz jako potencjalnych konkurentów TikTok można wymienić YouTube, Instagram czy chociażby umierający powoli Snapchat. Sami twórcy TikTok’a bardzo dobrze podchodzą do potrzeb rynku i widać to po samej aplikacji, gdzie nie znajdziemy tylko muzyki ale również humorystyczne wstawki, sztuki aktorskie czy krótkie fragmenty telewizyjnych show.

Samą aplikację możecie pobrać z Apple AppStore bądź Google Play Store. Na stronie TikTok znajdziecie więcej informacji.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl