Recenzje Technologie

iMac late 2015 – czy opłaca się kupić w 2018 roku?

Apple iMac late 2015
Napisane przez Robert Miroszewski

Czasami bywa tak, że budżet na nowy komputer nie jest zbyt wysoki ale mimo to chcielibyśmy kupić komputer od Apple. Podobnie może być z oczekiwaniami względem nowego sprzętu- nie zawsze muszą być wysokie. Czy zatem jesteśmy zawsze skazani na zakup nowych, drogich komputerów jeżeli rozpatrujemy tylko komputery od Apple? Oczywiście nie.

Seria komputerów iMac jest doskonałym wyborem zarówno dla indywidualnych użytkowników jak i jako sprzęt do firmy. Konstrukcja all in one w całości zaprojektowana przez Apple i obsługująca MacOSX to dobre maszynki do zadań specjalnych. Sprawdzają się przy obróbce wideo, dźwięku, grach, pracach biurowych i projektowaniu. Słowem – komputery uniwersalne.

Niestety ceny najnowszych modeli nie są zachęcające. Apple ceni swój sprzęt bardzo wysoko, ale warto zauważyć, że razem z komputerem otrzymujemy od razu gotowy system, wraz z pakietem biurowym. Tak czy inaczej – ceny mac’ów zawsze będą drażliwą sprawą.

Jeżeli myślisz o iMac’u to warto spojrzeć na model używany

Obecnie korzystam z drugiego w moim życiu iMac’a. Obydwa kupowałem jako używane sztuki, z 2-4 letnim przebiegiem. Jak za chwilę się dowiesz – wcale nie mam niskich wymagań w stosunku do komputera stacjonarnego.

Zazwyczaj używam komputera stacjonarnego w momencie gdy dochodzę do wniosku, że MacBook Air nie wystarczy. Są to zazwyczaj prace graficzne do wykonania albo rozegranie kilku godzin w Starcrafta, czy inną ciekawą grę (tak, jestem gamerem i gram na Mac’u – da się ;))

Dlatego też istotne dla mnie było aby sprzęt działał niezawodnie i płynnie, nawet przy dłuższym i większym obciążeniu GPU i CPU. Jeżeli nie chcemy uruchamiać na komputerze nowoczesnych produkcji z danego roku, które wymagają określonych, wysokich parametrów sprzętu to 2-4 letni iMac będzie bardzo dobrym wyborem w rozsądnym budżecie.

iMac 21″ late 2015 2,4GHz – czy to podziała w grach?

Na podstawie swojego doświadczenia mogę z całą pewnością powiedzieć tak – to podziała. I to całkiem sprawnie.

W tym konkretnym modelu znajdziemy procesor Intel Core i5, piątej generacji o taktowaniu bazowym 2,4 GHz. Nie jest to demon prędkości ale nie jest też zwykłym przeciętniakiem. To naprawdę dobra i szybka jednostka, która poradzi sobie z wieloma zadaniami realizowanymi jednocześnie.

Na pokładzie znajdziemy również GPU Intel Iris Pro 6200 z wirtualną pamięcią 1,5 GB, który pozwoli na płynną rozgrywkę w takich produkcjach jak CS:GO czy wspomniany już Starcraft II. A jeżeli to nam nie wystarczy to można się ratować zewnętrznym eGPU, które jest możliwe do podłączenia również w iMac’ach z Thunderbolt 2

Ocena końcowa
 • 9/10
  Jakość - 9/10
 • 6.9/10
  Podzespoły - 6.9/10
 • 9.2/10
  Design - 9.2/10
 • 8.3/10
  Użyteczność - 8.3/10
8.4/10

Podsumowanie

Jeżeli nie jesteśmy profesjonalistami, którzy zmuszeni są do renderowania dużych produkcji w 4K albo graczami uwielbiającymi najnowsze premiery superprodukcji to śmiało możemy wspierać się sprzętem używanym. Nawet większy przebieg dla komputerów Mac nie jest tak odczuwalny i zauważalny jak przy zwykłych, tradycyjnych PC.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl