Felietony Rozrywka

Pokolenie ludzi bez telewizji

Napisane przez Robert Miroszewski

Historia zatoczyła koło ponownie i wielkim zamaszystym ruchem zrobiła miejsce na nowe medium – internet. Ale miejsce to nie mogło się wziąć z nikąd więc trzeba było okroić nieco przerośniętą telewizję. Ta zresztą nie pozostaje bez winy bo sama wepchnęła się na miejsce cenionego niegdyś radia.

Patrząc na rozwój mediów śmiem twierdzić, że to nie jest ostatnia wędrówka owego koła historii. Pytanie czy naszemu pokoleniu będzie dane być świadkiem kolejnej zmiany miejsc?

Telewizja traci na popularności

Tym krótkim i nieco filozoficznym wstępem zakończyłem część rozważań zanim zacząłem na dobre wyobrażać sobie losy internetu za 50 lat. Niemniej faktem jest, że obecnie żyjemy w czasie, w którym telewizja oddaje pałeczkę pierwszeństwa internetowi – przynajmniej na polu popularności.

Popularność internetu musiała wzrosnąć kosztem telewizji, gdyż łatwo stwierdzić, że obydwa media są swoimi konkurentami. Faktem jest, że dzisiejsza młodzież ale również i osoby w wieku 30+ więcej czasu spędzają przed YouTubem i Facebookiem niż przed popularnymi teleturniejami i telegazetą.

Telewizja vs internet

Obecnie znajdujemy się w czasie, kiedy telewizja jest tak samo popularna jak internet. Przy czym warto dodać, że internet jest o wiele młodszym medium i miał mniej czasu na zaskarbienie sobie rzeszy fanów. Tak czy inaczej trend zdaje się być silniejszy i z roku na rok obserwujemy większe odejście od tradycyjnej telewizji.

Telewizja nie, telewizor tak

Odbiorniki telewizyjne kupujemy na potęgę, dlaczego skoro oglądalność samej telewizji spada? Odpowiedź jest prosta – telewizor zmienił swoją funkcję. Dziś mamy do dyspozycji wiele usług i urządzeń, które pozwalają nam czerpać z samego telewizora znacznie więcej niż kiedyś. W łatwy sposób możemy streamować program z Youtube’a albo film z Netflixa wprost na nasz odbiornik telewizyjny. I chociaż samej telewizji nie oglądamy to przy odbiorniku spędzamy tyle samo czasu.

Dużą rolę w rewolucji odbiorników TV odegrał duży rozwój usług i funkcji smart TV. To dzięki nim możemy wycisnąć z tradycyjnego sprzętu znacznie więcej niż kiedyś. Zresztą nawet gdyby taki rozwój nie nastąpił to i tak znajdzie się zawsze wierna grupa ludzi uzależnionych od TV – gracze! No bo gdzie podłączyć konsolę jak nie do dużego, świetnie wyglądającego telewizora?

Dlaczego internet jest lepszy od telewizji?

Młodszym czytelnikom to porównanie może się wydawać absurdalne. Internet daje przecież tak wiele możliwości – kontakt z ludźmi z całego świata, wiedza na wyciągnięcie ręki, swoboda doboru treści itp. Ale to nie sa czynniki, które oderwały ludzi od telewizorów, to są dodatkowe zalety internetu, który wcale nie musiał zajmować miejsce telewizji.

To w czym internet posiada przewagę nad telewizją nie jest tak dobrze widoczne. Przede wszystkim telewizja nie miała nic ciekawego do zaoferowania młodym ludziom. Wszelkie produkcje i programy w TV są kierowane do tak szerokich grup odbiorczych że w konsekwencji nie trafiają do żadnej grupy. To właśnie internet ma ludzi, zasoby i możliwości aby tworzyć treści dla konkretnego widza.

Treści w internecie są tworzone przez tych samych użytkowników, którzy później je konsumują. Dlatego internet lepiej trafia w gusta nowych pokoleń. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to użytkownik sam decyduje co w danej chwili chce przeglądać w internecie. Dlatego też tak dużą popularność zdobywają serwisy streamingowe i VOD.

 

 

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl