Artykuły Finanse i Zarządzanie

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Finanse osobiste, planowanie budżetu domowego
Napisane przez Robert Miroszewski

Słowem wstępu. Finanse osobiste to nowa kategoria tematyczna na blogu. Zastanawiałem się nad otwarciem osobnego bloga finansowego, jednak po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że lepiej  będzie wzbogacić to miejsce o nową kategorię. Dlatego teraz oprócz technologii na blogu będzie się pojawiać tematyka finansowa. Niekiedy również powiązana z nowinkami ze świata bankowego IT czy ciekawych fintechów. Pierwszy artykuł w tej kategorii, jako wstęp jest wolnym rozmyślaniem o tym dlaczego powinniśmy oszczędzać pieniądze.


Oszczędzanie jest ważne z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że trzeba zapewnić sobie możliwość godnego życia na emeryturze. To jest przykład najbardziej popularny. Innym ważnym argumentem stojącym za oszczędzaniem jest nasze rozumienie pracy i chęć zakończenia jej najszybciej jak to możliwe.

Wiele osób czuje silną potrzebę wyrwania się z kołowrotka ciężkiej pracy przez 35 lat (albo i dłużej). Praca przez całe młode życie powoduje, że tracimy najlepsze lata życia nie mogąc korzystać z tego co oferuje nam świat.

Rozwiązaniem tego problemu może być zatrudnienie pieniędzy do tego, aby pracowały za nas. Zanim jednak to nastąpi, konieczne jest zgromadzenie takiej ilości pieniędzy, która da nam realną szansę zrezygnowania z klasycznej pracy.

Taki obraz nie jest niemożliwy, jednak jest on zbyt mało popularny. Od dziecka wmawia się nam, że należy ciężko pracować przez wszystkie młode lata naszego życia. Praca ma zagwarantować nam godne warunki życia w młodości oraz na emeryturze. Fakt ten wygląda jednak nieco inaczej. W młodości pracujemy tak dużo, że nie mamy czasu na życie aby na starość żyć skromnie bo nie wypracowaliśmy odpowiednio dużej emerytury.

Tylko dobre oszczędzanie i mądre inwestowanie da nam możliwość wyskoczenia z wyścigu szczurów. Możesz wygrać ten wyścig tylko wtedy, gdy podejmiesz słuszne decyzje na temat swoich finansów.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl