Felietony Finanse i Zarządzanie

Co to jest inteligencja finansowa?

Inteligencja finansowa
Napisane przez Robert Miroszewski

Inteligencja finansowa to zbiór wiedzy, doświadczeń i umiejętności, które mają uczynić z nas człowieka dobrze zarządzającym pieniędzmi. To tak w wielkim skrócie. Ale jakie to są doświadczenia i umiejętności? Jaką wiedzę należy posiąść? Odpowiedź na to pytanie nie może być już tak krótka.

Zacznijmy od tego, że większość ludzi na świecie, nawet niezwykle dobrze wykształconych nie posiada inteligencji finansowej. Dzieje się tak dlatego, że ani w szkole ani na studiach nikt nas nie uczy o tym czym jest pieniądz i jak on funkcjonuje. Czy to nie zabawne? Tak istotna i ważna rzecz jak pieniądz, którym każdy z nas musi się posługiwać na co dzień jest jednocześnie tematem tabu w systemie szkolnictwa.

W szkole nie uczą nas o pieniądzach

Ani nauczyciele, ani tym bardziej ich uczniowie w znakomitej większości nie wiedzą jak posługiwać się pieniędzmi. Ich inteligencja finansowa nie ma szansy się rozwinąć, ponieważ nikt od nich nie oczekuje aby znali te zagadnienia.

Jeszcze do niedawna system prawny w Polsce w ogóle nie wymagał od obywateli udziału oszczędności w zakupie mieszkania. Dziś ten stan się zmienia ale czy społeczeństwo jest na to gotowe? W jaki sposób wnieść 20% wkładu własnego w zakup mieszkania skoro przez całe życie nikt nam nie powiedział aby oszczędzać pieniądze? Wiele młodych osób zaczyna zadawać sobie takie i podobne pytania.

Taka sytuacja powoduje, że szkoły i uniwersytety produkują obywateli całkowicie uzależnionych od swojej pracy i banku. Muszą całe życie pracować i zaciągać kredyty aby dorównać do poziomu społeczeństwa wiecznie podnoszonego przez garstkę ludzi bogatych.

Potrzeba zmian

Tak jak konieczne jest aby każdy rozpoczął na własną rękę edukację finansową, tak samo ważne jest aby sam system zaczął się zmieniać. Z własnego doświadczenia mogę tylko podpowiedzieć, że nie warto czekać aż system się zmieni. Trzeba działać samodzielnie.

Należy na własną rękę rozpocząć naukę o finansach i uświadomić sobie swoją rolę w tym całym procesie. Trzeba odwrócić przepływ pieniężny tak, aby pieniądze zostawały w naszych kieszeniach zamiast zasilać kieszenie wszystkich wkoło.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl