Artykuły Finanse i Zarządzanie

Jakie wymówki masz aby nie oszczędzać pieniędzy?

Jak oszczędzać pieniądze?
Napisane przez Robert Miroszewski

Spotkałem wiele osób, które próbowały na różne sposoby uargumentować, że z jakiś względów nie mogą oszczędzać pieniędzy. Czasami człowiek potrafi być naprawdę pomysłowy aby obronić się przed potencjalnie krytyczną oceną. I nie ważne jaki temat jest aktualnie poruszany, ważne jest aby nie wyjść na głupka.

Ale czy przyznanie się do niewiedzy to wyjście na głupka? Głupszym wydaje się próba udowodnienia, że tak naprawdę postępujemy świadomie a w praktyce nie wiemy co robimy. Warto więc czasami spojrzeć na siebie i swoje życie przez pryzmat wiedzy, którą mamy. Przyznanie się przed samym sobą, że jakiś temat jest mi zupełnie obcy, pomimo że powinienem go dobrze znać jest przejawem dużej odwagi i świadomości.

Najpopularniejsza wymówka

Do najbardziej popularnej wymówki zakwalifikowałbym „Za mało zarabiam aby oszczędzać” lub jak kto woli „Nie stać mnie na oszczędzanie pieniędzy”. Czy to już samo w sobie nie brzmi głupio? Jeżeli zarabiasz bardzo mało to oznacza, że tym bardziej powinieneś jak najszybciej rozpocząć oszczędzanie. Serio. Nalezy w pierwszej kolejności uświadomić sobie swoją sytuację finansową. Może w tym pomóc kilka prostych pytań:

  1. Jaki jest mój miesięczny przychód?
  2. Ile wynoszą obecnie moje oszczędności?
  3. Jeżeli stracę pracę to ile czasu będę mógł się utrzymać za moje oszczędności?
  4. Czy mam plan awaryjny/ubezpieczenie na wypadek utraty pracy lub choroby?

Odpowiedź na te cztery niepozorne pytania dadzą nam już obraz naszej sytuacji. Jeżeli nie wygląda ona zbyt ciekawie to warto się zastanowić nad tym jak to zmienić. Nie od razu da się jednak podnieść miesięczny przychód (a nawet jeżeli to nie zawsze jest to rozwiązaniem problemu) ale to co możemy zrobić niemal natychmiast to rozpocząć oszczędzanie.

Wiadomo – czym mniejszy jest nasz przychód, tym mniejsza jest kwota jaką możemy odłożyć. Ale nie oznacza to, że jesteśmy na przegranej pozycji. Wręcz przeciwnie, gromadzenie oszczędności, nawet w niewielkich kwotach może w krótkim czasie znacząco polepszyć naszą sytuację finansową.

Każdy argument „przeciw” jest wymówką

Należy sobie raz na zawsze uświadomić, że tylko własne, pozytywne działania mogą wyprowadzić nas z pułapki wyścigu szczurów. Nie można liczyć na działania państwa, banku czy naszego pracodawcy. To ty musisz znaleźć w sobie chęć i determinację do zmiany sytuacji finansowej. Stojąc w miejscu i narzekając na obecną sytuację nic nie zmienisz. Negatywne myślenie może wtrącić Cię w jeszcze gorsze tarapaty.

Odrzuć wszelkie wymówki i zacznij myśleć o sposobach na codzienne oszczędności. Te pozwolą Ci uzbierać konkretną sumę na koniec każdego miesiąca, którą możesz odłożyć. Po jakimś czasie te małe sumy uzbierają budżet, który będzie można zainwestować aby pomnożyć oszczędności. Małymi krokami można zajść naprawdę daleko, trzeba tylko dodać do tego odrobinę cierpliwości i wytrwałości.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl