Aktualności Technologie

Walka Stanów Zjednoczonych z Huawei

Huawei oskarżany o szpiegostwo
Napisane przez Robert Miroszewski

Stany Zjednoczone rozpoczęły walkę z przemysłem o rodowodzie azjatyckim, który jest podejrzewany o szpiegostwo. Pierwszą dużą ofiarą wprowadzonych ograniczeń jest Huawei. A te są już dosyć dotkliwe, ponieważ zakazuje się wprost używania telefonów Huawei przez pracowników instytucji państwowych oraz wojskowych.

Aby tego było mało, zostały nałożone ograniczenia dla sieci komórkowych, które nie mogą sprzedawać tego typu urządzeń swoim klientom. Czy słusznie? Ciężko obecnie odpowiedzieć na takie pytanie, jednak coś musi być na rzeczy. Huawei to firma, w której duży udział posiada rząd Chińskiej Republiki Ludowej. Nic więc dziwnego, że amerykanie boją się o swoją prywatność jeżeli reżim komunistyczny jest teoretycznie w stanie monitorować i wpływać na działania firmy Huawei.

Nie tylko Huawei oberwie

Pewne jest, że inni producenci z Chin też zostaną dotknięci ograniczeniami administracji Trumpa. Kiedy? Doniesienia mówią o kilku kolejnych producentach, którzy będą niechętnie widziani na rynku amerykańskim. Wśród nich jest ZTE, które padło ofiarą amerykańskiej polityki równo z Huawei.

Nie wiadomo do końca, które kolejne firmy zostaną obarczone ograniczeniami ani kiedy. Pewne jest to, że śledztwo przez administrację USA jest prowadzone. Patrząc na uporczywość Trumpa oraz jego duże zaangażowanie w walkę handlową z Chinami można wnioskować, że to dopiero początek ograniczeń dla azjatyckich firm.

Czy będzie komentarz Huawei?

Do tej pory Huawei nie komentowało sprawy. Być może z obawy na wywołanie paniki wśród akcjonariuszy, którzy w obliczu kryzysu wyprzedaliby akcje firmy. A być może dlatego, że firma nie chce podejmować rękawicy w walce amerykańską machiną.

Plany rozwoju i sprzedaży azjatyckiego giganta są imponujące i jak narazie nie widać wojny z USA w księgach rachunkowych. Czy taki stan rzeczy się utrzyma?

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl