Artykuły Finanse i Zarządzanie

Przepis na dobry budżet domowy

Jak zrobić budżet domowy?
Napisane przez Robert Miroszewski

Jest wiele metod i sposobów podziału budżetu domowego. Sam przerobiłem w trakcie swoich prób co najmniej kilka i przyznam, że żadna metoda nie skradła mojego serca. Zdecydowałem więc, że stworzę własną metodę, która sprowadza się do prostych założeń oraz podziału zgodnie z czterema kategoriami budżetowymi.

Zanim jednak przystąpimy do konstruowania pierwszego budżetu, należy wziąć pod uwagę, że ten model nie jest dla każdego. Jest to jednak sposób, który wydaje mi się łatwy w dostosowaniu do własnych uwarunkowań. Niemniej ważne jest, aby nie brać wszystkich spisanych tutaj rad jako pewnik, z którym nie można dyskutować. Dla każdej osoby odpowiednie jest zawsze co innego.

Aby przeprowadzić naszą symulację budżetową, musimy założyć kilka ważnych spraw:

  1. Twój obecny budżet domowy jest w rozsypce lub w ogóle nie planujesz swoich wydatków,
  2. Masz świadomość, że wydajesz zbyt dużo na niektóre elementy swojego życia i chcesz to zmienić,
  3. Nie chcesz poświęcać dużo czasu na analizowanie budżetu więc oczekujesz rozwiązania skutecznego ale i prostego w swych założeniach

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedź brzmi TAK to możesz być pewny, że przedstawiony poniżej pomysł na budżet będzie dla Ciebie odpowiedni.

Elementy składowe budżetu domowego

Budżet domowy wygodnie można rozpisać w arkuszu kalkulacyjnym (np. Excel). Ja posłużyłem się jednym plikiem, w którym wydzielę kilka sekcji:

  1. Planowanie miesięczne przychodów i kosztów
  2. Całościowy widok budżetu
  3. Lista zadań do wykonania

1. Planowanie miesięczne przychodów i kosztów

Przejdźmy do pierwszego punktu. Jest on niezależny od pozostałych punktów. W tym miejscu powinieneś zaplanować dwie podstawowe rzeczy – przychody i wydatki obowiązkowe w nadchodzącym miesiącu. W jednej tabeli planujesz wszystkie swoje przychody z określeniem statusu (czy już znajduje się na koncie czy nie). W drugiej tabeli musisz zaplanować wszystkie swoje wydatki, głównie te cykliczne jak opłaty, kredyty i subskrypcje. Przykładowy plan miesiąca może wyglądać tak:

Planowanie budżetu domowego

Podstawowym wnioskiem z Twojego planu miesiąca musi wynikać ile pieniędzy pochłaniają wszystkie Twoje opłaty. W załączonym przykładzie widzimy, że jest to dosyć wysoka kwota w stosunku do całości przychodów. Powinniśmy zatem dążyć do obniżenia opłat cyklicznych. Ale o tym w następnym kroku.

2. Całościowy widok budżetu

Ten krok jest najważniejszy ponieważ jest to nasz całościowy plan dojścia do idealnego budżetu. Zacznijmy od tego, że cały Twój budżet należy podzielić na cztery kategorie:

  • Opłaty (Rachunki, kredyty, subskrypcje, opłaty cykliczne itp.)
  • Codzienne wydatki (Jedzenie, paliwo, restauracje itp.)
  • Oszczędności (Oszczędzanie, inwestycje, lokaty)
  • Dodatkowe (Ubrania, sprzęt, wakacje, nieprzewidziane wydatki)

Są to kategorie, do których należy przypisać konkretną kwotę zakładaną do wydania w danej kategorii. Kwota ta musi być zgodna z rzeczywistymi oczekiwaniami i być dostosowana do prędkości, z jaką chcemy budować oszczędności. Największą pułapką w śledzeniu wydatków jest fakt, że potrzeba dużo czasu i wysiłku aby kontrolować każdą płatność. Mam na to inny sposób.

Każda grupa wydatków musi mieć swoje oddzielne konto bankowe. Cały budżet na opłaty jest na jednym rachunku i z niego przelewy mogą się realizować automatycznie. Codzienne wydatki powinny znajdować się na koncie, do którego mamy podpiętą naszą kartę płatniczą i nią dokonujemy codziennych płatności. Oszczędności powinny lądować na koncie oszczędnościowym a następnie na lokatach i inwestycjach. Budżet dodatkowy natomiast to taki, który możemy w dowolnym momencie użyć na płatności nieregularne i co do zasady nie powinien być zużywany w całości w każdym miesiącu. Ma on nam posłużyć także do odłożenia pieniędzy na większe wydatki, takie jak np. wymiana telefonu czy wakacje.

Taki podział na osobne konta powoduje, że nie musimy pilnować swoich codziennych wydatków z tak dużą skrupulatnością. Wystarczy raz dziennie zajrzeć na konto wydatków codziennych aby ocenić naszą kondycję wydatkową do następnego wpływu środków.

Gdy już mamy podzielony budżet, należy śledzić dążenie do jego wykonania w cyklu miesięcznym. Warto w tym miejscu wyznaczyć sobie deadline, w jakim chcemy zrealizować dojście do idealnej sytuacji budżetowej. W takim wypadku należy każdego miesiąca notować sumę wydatków w danej grupie, tak aby widzieć robione postępy. Każdy kolejny miesiąc powinien przybliżać nas do wykonania założonego budżetu. Tak może wyglądać przykładowo rozpisany budżet:

Pomysł na budżet domowy

3. Lista zadań do wykonania

Ten element jest powiązany z zakładką miesiąca oraz z widokiem głównym budżetu. Jest to prosta lista zadań z określeniem miesiąca, w którym musi zostac wykonane dane zadania. W liście ujmujemy te zadania, których wykonanie przybliży nas do realizacji budżetu.

Podsumowanie

W powyższym przykładzie mamy pokazany przykładowy budżet wraz z możliwym planem dojścia do uzyskania dobrej proporcji wydatków. Oczywiście powyższe założenia nie muszą się sprawdzić w każdym przypadku. Jak wspomniałem na początku – każdy ma swoją sytuację, która może być niezwykle specyficzna lub po prostu zakładać inny cel.

Najważniejszym elementem planowania budżetu jest stworzenie sytuacji, kiedy naprawdę mamy kontrolę nad swoimi pieniędzmi. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji mnóstwo dobrych produktów finansowych, które pomogą nam w realizacji tego celu.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl