Artykuły Finanse i Zarządzanie

Gdzie opłaca się kupić walutę przed wyjazdem na wakacje?

Wymiana walut tanio online
Napisane przez Robert Miroszewski

Masz zamiar spędzić urlop za granicą? Będą Ci potrzebne środki w walucie obcej. Jeżeli korzystasz z bankowości internetowej, nie będziesz miał problemu z wymianą pieniędzy w kantorze internetowym. Dowiedz się, co zyskasz, korzystając właśnie z e-kantoru.

Ile możesz zyskać, ile stracić?

Jeżeli wykupiłeś wczasy all inclusive i zamierzasz zabrać ze sobą jedynie niewielką ilość gotówki, to zasadniczo nie ma znaczenia, gdzie ją nabędziesz. Gdy jednak chcesz zakupić większą kwotę, np. 1000 euro czy koron norweskich, oszczędności mogą wynosić już setki złotych. Jakie są realne koszty wymiany walut? Różnicę świetnie widać na przykładzie. 

Jeżeli zakupisz 1000 euro w Rkantor.com, to zapłacisz 4305,70 zł. W Pekao SA koszt zakupu 1000 euro wyniósłby 4526,50 zł (kurs z 14 listopada z godz. 12:51). Łatwo policzyć, że wybierając kantor internetowy, w Twojej kieszeni pozostanie ponad 220 zł! Jeżeli chcesz wiedzieć, ile rzeczy możesz zakupić za tę kwotę za granicą, zapoznaj się z cyklem artykułów „Ile to jest pięć dolarów”.

Tania wymiana walut

Bezpłatne konto i dodatkowe możliwości

Założenie konta w kantorze internetowym jest bezpłatne i trwa zaledwie chwilę. Równie szybko zakupisz wybraną walutę – wystarczy tylko kilka kliknięć. To jednak nie wszystkie zalety korzystania z e-kantorów. Część kantorów internetowych wdrożyła także korzystne rozwiązania dla klientów. Mowa choćby o usłudze „Wymiana z odroczoną wpłatą”, która jest dostępna w Rkantor.com i polega na zakupie walut po korzystnym kursie nawet bez środków na koncie. Jeżeli chcesz zabrać ze sobą gotówkę, nic prostszego – zleć wypłatę środków w wybranym oddziale Raiffeisen Polbank lub w bankomacie Euronet w drodze na lotnisko.

Kilka z działających kantorów internetowych ma status krajowej instytucji płatniczej (KIP). Takie e-kantory umożliwiają klientom wykonywanie przelewów walutowych i zagranicznych. Jeżeli często kupujesz w zagranicznych sklepach internetowych, to wybierz właśnie taki kantor internetowy. Zyskasz podwójnie, bo w przyszłości będziesz mógł nie tylko oszczędzać na kursie, lecz także na opłatach za utrzymanie konta walutowego.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl