Artykuły Technologie

Dość energii na całą podróż

Power bank na podróż
Napisane przez Robert Miroszewski

Zdarza się, że wybieram się na dłuższe wycieczki rowerowe albo piesze za miasto. Często w takich sytuacjach wykorzystuję możliwości mojego smartfona. Nawigacja, ciekawe miejsca do zobaczenia, najbliższy sklep lub serwis rowerowy. Zawsze trzeba coś sprawdzić i przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie wycieczki bez telefonu pod pachą.

Niestety dużą ułomnością urządzeń mobilnych jest ich mało wystarczająca bateria. Dosadnie doświadczyłem tego, kiedy zapomniałem portfela i jedynym środkiem płatniczym, który miałem przy sobie w restauracji był iPhone… z 1% baterii. Na szczęście telefon wytrzymał i udało się zapłacić za zjedzony posiłek ale kilka minut później telefon się wyłączył.

Dobry power bank to podstawa

Rozwiązaniem problemu może być dobry power bank, który zawsze będziemy mieli przy sobie. Tylko jak w dzisiejszych czasach, w obliczu tak wielu produktów słabej jakości znaleźć power bank, który nie zniszczy baterii naszego smartfona? Trzeba spojrzeć w kierunku dobrych firm i przynajmniej średniej półki cenowej.

Oprócz dobrej jakości wykonania power banku, ważna jest także jego pojemność. Nie ma na świecie bardziej irytującej sytuacji niż rozładowany telefon i power bank w czasie, kiedy pilnie potrzebujemy odrobiny energii. Dlatego warto zainwestować w model o pojemności co najmniej 10000 mAh.

Dla swoich potrzeb przetestowałem power bank od Microsoftu o pojemności 12000 mAh.  Model ten pozwoli na naładowanie do pełna mojego iPhone’a XR ok. 3 – 4 razy. Taki wynik gwarantuje, że nawet podczas trzydniowej podróży pod namiotem będziemy zawsze dostępni dla świata.

Power bank od Microsoft

Jak poradzi sobie power bank od Microsoftu?

Pierwsze wrażenia z wzięcia power banku od Microsoftu do ręki są dosyć dobre. Urządzenie wykonane jest z wysokiej jakości materiałów, które dobrze leżą w dłoni. Samo urządzenie jest niestety nieco ciężkie i duże ale wpływ na to ma oczywiście duża pojemność akumulatora. W zestawie otrzymujemy również niewielki kabelek USB oraz instrukcję.

Pierwszy test wykonałem wybierając się w chłodny wieczór na wycieczkę rowerową po Puszczy Kampinoskiej. O ile sam proces ładowania mogłem przetestować w domu o tyle w plenerze udało mi się sprawdzić znacznie więcej.

Pierwsza testowana kwestia dotyczyła wytrzymałości w niskich temperaturach. Jako nierozważny turysta położyłem goły power bank na zimnym leśnym stoliku i poczekałem aż mocniej się wychłodzi. Po kilkunastu minutach podłączyłem jeden z rozładowanych telefonów aby przekonać się, czy uda mi się go podładować. Test przeszedł wzorowo i telefon zdobył 30% energii do czasu aż nie przeszedłem do kolejnego testu.

Drugą ważną kwestią było sprawdzenie, czy power bank dostarcza odpowiednią ilość energii podczas mocnego używania urządzenia. Warunkiem zaliczenia było przynajmniej utrzymywanie tego samego procentu naładowania akumulatora smartfona co przed rozpoczęciem testu. Weryfikację rozpocząłem z akumulatorem iPhone’a naładowanym do ok. 62%. Włączyłem kilka wymagających graficznie gier i pobawiłem się w leśnego gamera ok. 40 minut. Warto podkreślić, że nadal urządzenie pracowało w chłodnych warunkach, co jak wiadomo ma zabójczy wpływ na akumulatory.

Wynik i tym razem okazał się pozytywny. Kończąc grę miałem akumulator naładowany o 9% więcej niż na początku. To pokazuje, że urządzenie jest w stanie obsłużyć nie tylko duży ale również intensywny pobór mocy.

Dobry power bank

Kieruj się jakością w wyborze akcesoriów

Jeżeli power bankiem chcesz ładować drogie lub ważne dla Ciebie urządzenie, to musisz zwrócić uwagę na jakość. Wiele modeli dostępnych na rynku, najczęściej o bardzo niskiej cenie nie nadaje się do użytku. Poprzez skoki napięcia, zwarcia czy niską jakość podzespołów możemy zniszczyć baterię swojego telefonu a w niektórych przypadkach nawet cały telefon.

Na akcesoriach nie wolno oszczędzać również z innego ważnego powodu – niezawodność. Ładowałeś power bank przez pół dnia aby był gotowy do podróży i okazuje się, że po 15 minutach brakuje mu mocy? Możesz się przed tym uchronić wybierając markowy, sprawdzony model.

Jeżeli nie szukasz tak dużego akumulatora jak ten w produkcie Microsoftu to polecam niewielki ale wydajny akumulator od Samsunga.

Wybierając ten czy inny model, warto kierować się dobrem swojego smartfona. Koniec końców to on będzie odbiorcą energii produkowanej przez power bank więc dobrze aby energia ta była dobrej jakości i z pewnego źródła.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl