Artykuły Finanse i Zarządzanie

Czy z aplikacją MAM da się oszczędzać?

Aplikacja MAM
Napisane przez Robert Miroszewski

Pierwszą styczność z aplikacją MAM miałem kilka tygodni temu. Zainstalowałem wtedy aplikację skuszony reklamą w jakimś medium społecznościowym. Hasło reklamowe obiecywało oszczędzanie na rachunkach dzięki skanowaniu paragonów. W pierwszej chwili pomyślałem, że to bardzo fajna idea, dlatego zdecydowałem się dać szansę aplikacji oraz oczywiście samemu sobie.

Na czym polega MAM?

System stosowany przez MAM opiera się na znanym modelu biznesowym. Operator podejmuje współpracę ze sklepami partnerskimi, które zgadzają się podzielić procentem od sprzedaży. Warunkiem jest zarejestrowanie sprzedaży przez system MAM. Dla sklepów partnerskich jest to okazja do kierowania klientów właśnie do nich, dla MAM zarobek w postaci prowizji a dla klientów niewielki procent z każdego paragonu w postaci pokrywanych rachunków. Każda strona wygrywa, pod warunkiem, że sam klient nie musi się za bardzo napracować aby otrzymać kilka groszy zwrotu.

Sposób działania MAM
Materiał ze strony internetowej MAM

Jak działa MAM?

Po zainstalowaniu aplikacji jesteśmy proszeni o uzupełnienie profilu. W następnym kroku możemy podać usługi, w ramach których mają być pokrywane nasze rachunki, np. telewizja, telefon itp. Firm do wyboru jest bardzo dużo i każdy znajdzie swoich dostawców z łatwością.

Jak działa MAM?
Materiał ze strony internetowej MAM

Kolejnym krokiem jest poznanie dostępnych partnerów handlowych. Ci natomiast podzieleni są na kategorie w ramach których możemy otrzymać zwrot do określonego limitu kwoty. Przykładowo dla kategorii elektronika w grudniu możemy otrzymać maksymalnie 30zł zwrotu. Pojawiają się też kategorie, w których jesteśmy nagradzani za każdy zakup, niezależnie czy był on wykonany u partnerów handlowych czy nie.

Jeżeli już udało nam się znaleźć interesujących partnerów handlowych to kolejnym krokiem jest udanie się na zakupy. Korzystając z MAM staniemy się fanami zbierania paragonów. To właśnie paragony pozwalają nam zarejestrować zakup w MAM i otrzymać zwrot. Wszystko odbywa się przez aplikację, w której mamy możliwość zeskanowania paragonu.

Ile można zyskać z MAM?

Wszystko zależy od tego jak dużo zakupów zrobimy oraz w jakich kategoriach. Każda kategoria charakteryzuje się określonym limitem miesięcznym, dlatego jeżeli chcemy wyciągnąć z MAM jak najwięcej, należy robić zakupy z każdej dostępnej kategorii.

Na stronie internetowej MAM, po zalogowaniu do własnego konta znajdziemy informacją o planie na dany miesiąc. Grudzień zakłada, że możesz zyskać maksymalnie 263,20 zł jeżeli wydasz 12 000,00zł. Co w praktyce oznacza, że 95% gospodarstw domowych w Polsce nie osiągnie maksymalnego możliwego zwrotu w miesiącu. Nawet przy stosunkowo dużych dochodach rodziny, ciężko byłoby wydać cały budżet tylko u partnerów handlowych MAM.

Podsumowanie

MAM wydaje się proste i przyjazne w obsłudze. Aplikacja działa płynnie i w zasadzie niczego jej nie brakuje. Sam pomysł również wydaje się niezwykle ciekawy. Niestety procent otrzymywanego zwrotu jest tak niewielki, że w praktyce MAM jej tylko dla niewielu osób, które chcą się pofatygować robiąc zdjęcia paragonów aby otrzymać kilka groszy zwrotu z zakupów.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl