Artykuły Rozrywka

Jak Internet pomaga w ominięciu świątecznych kolejek w sklepach?

Zakupy przez internet
Napisane przez Robert Miroszewski

O tym, że prezenty można kupić przez Internet wiadomo od dawna. Nie tylko typowe firmy internetowe oferują duży wybór produktów na stronach swoich sklepów. Stało się też normą, że tradycyjne sieci handlowe również mają odpowiedniki swoich sklepów w wersji cyfrowej.

Jeżeli mam możliwość ominięcia kolejek w sklepach to zawsze z tego skorzystam. Pewnego razu udało mi się podliczyć, że zakupy w sklepie stacjonarnym nie tylko zabierają więcej czasu ale również są droższe. I nie mam tu na myśli tradycyjnej różnicy cenowej pomiędzy sklepem stacjonarnym a sklepem internetowym tej samej sieci handlowej. Różnica w cenie sprowadza się zazwyczaj do dostępności tańszych odpowiedników.

Możliwości filtrowania i sortowania

Spójrzmy na przykład na zakupy spożywcze. W tradycyjnym, dużym hipermarkecie musimy poświęcić bardzo dużo czasu na znalezienie najtańszego produktu spośród danej kategorii produktowej. Weźmy na ten przykład frytki mrożone. Można założyć, że produkt ten jest dosyć uniwersalny i nie ma znaczących różnic w jakości pomiędzy poszczególnymi producentami. Warto więc wybrać produkt najtańszy. Ale jak tego dokonać w tradycyjnym sklepie? Porównanie cen 1:1 nie pozwoli nam rozstrzygnąć, który produkt jest najtańszy ponieważ mamy różną gramaturę opakowań. Najlepszym wyznacznikiem byłaby cena przeliczeniowa na kg produktu a ta zazwyczaj jest podawana bardzo małą czcionką.

I tu przewagę zyskują niektóre sklepy internetowe. Dzięki funkcjom sortowania i filtrowania możemy wybrać produkty od najtańszych do najdroższych, po cenie przeliczeniowej. Dzięki temu uzyskamy jasny obraz tego jak wyglądają ceny w poszczególnych kategoriach towarów. Jest to ewidentna przewaga sklepu internetowego nad tradycyjnym.

Brak kolejek

Kolejną bardzo istotną przewagą jest brak kolejek. W sklepie internetowym możemy robić zakupy natychmiast. Nie oczekujemy na skasowanie produktów, nie musimy wykładać produktów na taśmę i w końcu nie musimy ich pakować w torebki. Tym wszystkim zajmą się pracownicy sklepu lub hurtownia organizująca ten proces dla sieci.

Zaoszczędzony czas pozwoli nam zająć się innymi kwestiami, które zdecydowanie bardziej zasługują na naszą uwagę.

Otwarte 24h/7

I kolejna kwestia, która pozwala nam odsapnąć od świątecznego zgiełku dotyczy czasu otwarcia. Zakupów w Internecie nie musimy robić w wyznaczonych godzinach. Dzięki dostępności serwisów przez 24h zakupy możemy zrobić nawet w środku nocy aby kurier dostarczył je nam następnego dnia.

Oczywiście są też minusy robienia zakupów przez Internet. Do głównych należy zaliczyć konieczność oczekiwania na kuriera i nie zawsze ekspresowa wysyłka. W przypadku niektórych sklepów trzeba się liczyć z dosyć dużym kosztem dostawy, który nie jest łatwo nam przełknąć patrząc na podsumowanie koszyka. 

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl