Felietony Rozrywka

Świat oprogramowania zmierza w stronę jednej, globalnej usługi

Oprogramowanie subskrypcja abonament
Napisane przez Robert Miroszewski

Postępująca globalizacja dotyczy niemal każdej sfery życia. Najbardziej oczywiste są dążenia polityczne i ekonomiczne ale rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, że dotyczy to również naszej codzienności. Dziś niemal każdy z nas posiada przy sobie przynajmniej jedno urządzenie procesorowe. Jeżeli posiadamy dodatkowo np. telefon służbowy, smartwach czy inteligentne słuchawki to ilość procesorów noszonych przy sobie możemy już liczyć w kilku sztukach.

Ta prosta analogia prowadzi do wniosku, że oprogramowanie – czy to w formie systemów operacyjnych czy w formie aplikacji instalowanych na telefon jest już w naszym życiu czymś bardzo powszechnym. Nie tylko korzystamy z systemu czy aplikacji jako takich ale jesteśmy wręcz użytkownikami ekosystemu danego producenta. Nierzadko produkty wymieniają się na usługi.

Życie na abonament

Żeby zrozumieć subtelną różnicę pomiędzy produktem a usługą wystarczy spojrzeć na życie naszego telefonu. Możesz nabyć nowy smartfon kupując go w sklepie za gotówkę lub dobierając jako element do abonamentu telefonicznego u operatora GSM. Jeżeli zdecydujesz się na tą drugą opcję, to można śmiało powiedzieć, że Twój telefon jest dla Ciebie usługą, za którą opłacasz abonament każdego miesiąca.

Gdy już weźmiesz nowy telefon do ręki to warto byłoby zainstalować na nim jakąś muzykę. Kiedyś wystarczyło podłączyć telefon do komputera aby przenieść ulubione mp3 z dysku komputera na smartfon. Dziś bardzo często korzystamy z usługi słuchania muzyki. Instalujemy Spotify, Tidal czy Apple Music aby ponosić miesięczne opłaty i mieć dostęp do ogromnych bibliotek utworów. 

W kolejnym kroku ściągamy popularną aplikację do ćwiczenia sylwetki, osobną do zdrowego żywienia a jeszcze inną do zarządzania hasłami. Do przechowywania dużej ilości zdjęć dokupujemy miejsce na dysku Google. Tak oto zaczynamy sprowadzać wszystkie czynności naszego życia do formy abonamentu. Kwestią czasu będzie możliwość pakietowania usług, które pozwolą płacić nam jeden abonament, w którym mamy dostęp do masy usług przydatnych w życiu. W dalszej perspektywie dojdziemy do abonamentowej perfekcji, która spowoduje pobieranie jednej stałej opłaty przez całe życie, dając dostęp do całej wiedzy zbudowanej i zgromadzonej przez ludzi.

Oprogramowanie na abonament

Producenci oprogramowania oraz sami właściciele sklepów z aplikacjami robią śmiałe kroki w kierunku subskrypcji. Wystarczy popatrzeć na ogromną ilość aplikacji dostępnych w AppStore, które iluzorycznie są do pobrania za darmo. Dopiero po otwarciu aplikacji dowiadujemy się, że jest to tylko wersja trial a dostęp do pełnej wersji osiągniemy dopiero po wykupieniu abonamentu.

Nie zdziwiłby mnie nowy model, w którym AppStore zmienia się w usługę pokroju Spotify, gdzie dzięki jednemu abonamentowi możemy mieć dostęp do wszystkich aplikacji „premium”. Trend zmierza w tym kierunku i jeżeli nie zaskoczy nas coś nowego to tak właśnie będzie wyglądać przyszłość wszystkich usług, które jesteśmy w stanie zdigitalizować.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl