Recenzje Technologie

Fossil 4 generacji – najlepszy smartwatch z WearOS?

Napisane przez Robert Miroszewski

Jeżeli poszukujesz dla siebie smartwatcha przeznaczonego do integracji ze smartfonem z Androidem to na pewno trafisz wcześniej czy później na Fossil GEN 4 EXPLORIST HR. Jest to zegarek bardzo wysoko oceniany głównie ze względu na swój doskonały design. Fossil ma jednak znacznie więcej do zaoferowania i nawet przy dominującej pozycji Apple Watch’a może poszczycić się dużą gamą ciekawych funkcji, które mogą plasować go na miejsce najlepszego smartwatcha z systemem Wear OS.

Specyfikacja techniczna Fossil 4 gen

Czwarta generacja została zaprojektowana tak, aby maksymalnie wykorzystać możliwości oprogramowania Wear OS. Dlatego w Fossil’u znajdziemy GPS do wsparcia map Google, NFC do płatności Google Pay oraz najnowszej generacji czytnik tętna. W liczbach zegarek przedstawia się następująco:

Pojemność4 GB
CzujnikiAkcelerometr, Czujnik światła, Żyroskop, Pomiar tętna
ŁącznośćGPS, Wifi, NFC, Bluetooth 4.1
ProcesorQualcomm® Snapdragon™ Wear 2100
Pamięć RAM512 mb
Wodoodporność3 atmosfery

Najważniejsze funkcje

Zegarek oferuje wszystkie najważniejsze funkcje oferowane przez najnowszą wersję Wear OS. Najistotniejszą zmianą w stosunku do poprzedniej wersji jest moduł NFC, który pozwala płacić zbliżeniowo z użyciem Google Pay.

Wśród aplikacji dostępnych zarówno na zegarku jak i na smartfonie można wymienić Facebook Messenger, Uber, Mapy Google, Lista zakupów Bring!, Tłumacz Google, czy Nike Run Club a dodatkowo mamy wybór kilkunastu wbudowanych funkcji.

Fossil 4 generacji funkcje

Korzystając z zegarka możemy na bieżąco przeglądać powiadomienia a podczas przychodzącego połączenia zegarek zacznie delikatnie wibrować. Ten model nie posiada wbudowanego głośnika więc nie możemy za jego pomocą odebrać rozmowy ani nie usłyszymy dźwięku przychodzącego powiadomienia.

Podsumowanie najważniejszych funkcji znajdziecie na stronie producenta oraz na screenie poniżej:

Spis funkcji zegarka Fossil
Lista funkcji zegarka Fossil

Wrażenia z użytkowania

Testując Fossila mogę się odnieść na grunt doświadczeń z Apple Watch 1 i 3 generacji. Dzięki dobremu wykorzystaniu systemu zegarek ten używa się bardzo dobrze. Na nadgarstku wygląda niesamowicie i pod względem designu nie ma sobie równych. Od strony technicznej też jest bardzo wysoko a o niewielkich mankamentach nie trzeba rozpisywać się aż nadto.

Smartwatch Fossil 4 gen

Pierwsze uruchomienie nie jest ekspresowe i oprócz podłączenia zegarka do ładowarki wymaga również aktualizacji systemu. Na szczęście sam proces choć nie jest szybki to jest łatwy i sprowadza się do cierpliwego czekania i zatwierdzania zmian.

W codziennym użytkowaniu działa bardzo płynnie i stabilnie. Przy włączonej funkcji podświetlania ekranu po podniesieniu ręki występuje jednosekundowe oczekiwanie na wyświetlenie godziny. Na początku było to trochę zbijające z tropu ale po chwili można było do tego przywyknąć.

Z zegarka korzystam w pełnym zakresie więc synchronizuję dane z Google Fit, używam Google Pay i zdarza mi się wywoływać asystenta aby podyktować jakieś polecenia. W tych wszystkich czynnościach zegarek sprawdza się na piątkę z plusem.

Smartwach fossil 4 gen z NFC

Na końcu warto wspomnieć o drobnych mankamentach, których nie jest pozbawiony żaden dostępny na rynku smartwatch. W pierwszej kolejności bateria – ta starcza raptem na jeden dzień użytkowania i musimy się nastawić na to aby ładować zegarek wieczorem i rano lub po prostu zostawiać go na noc na ładowarce. Drugą kwestią jest ograniczona możliwość sterowania zegarkiem z poziomu smartfona. Aplikacja Wear OS na Androida pozwala tylko w stopniu podstawowym zarządzać zegarkiem. Resztę funkcji musimy wykonać z poziomu tarczy i czasami bywa to mocno upierdliwe.

Ocena końcowa
 • 8.9/10
  Jakość - 8.9/10
 • 9.8/10
  Design - 9.8/10
 • 8.5/10
  Funkcje - 8.5/10
 • 8.4/10
  Użyteczność - 8.4/10
 • 8/10
  Bateria - 8/10
8.7/10

Podsumowanie

Jeżeli szukacie smartwatcha, który swoimi funkcjami, designem i stabilnością działania jest w najwyższej kategorii na rynku to Fossil jest jak najbardziej dla Was. Jest to zegarek bardzo dopracowany, w świetnej stylistyce i z wszystkimi dostępnymi na rynku funkcjami.

Warto na koniec dodać, że Google pracuje nad własnym smartwatchem, który pod szyldem Pixel Watch pojawi się już w tym roku. Jak zauważono, nieco wcześniej Google mocno zainwestował w firmę Fossil wykupując duży pakiet akcji firmy. Można przypuszczać że smartwatch z rodziny Pixel powstanie właśnie na bazie zegarków Fossila.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl