Gaming

Google Stadia – duży krok w kierunku przyszłości gier

Google Stadia
Napisane przez Robert Miroszewski

W dzisiejszych czasach niemal wszystko już wrzucamy do chmury. W podobnym kierunku zaczyna zmierzać branża gier, bowiem przed Google podobną usługę ogłosiło Sony. Apetyt na ten kawałek tortu ma jednak więcej firm.

Ale na czym to polega? Google Stadia zakłada, że gracz nie musi posiadać drogiego sprzętu bo dzięki dostępowi do internetu oraz przeglądarce Google Chrome będzie mógł uruchomić w zasadzie dowolną grę. Wymagania? znikome, z racji tego, że cała rozgrywka odbywa się na serwerze a do naszego ekranu monitora transmitowany jest jedynie jej wynik. Na podobnej zasadzie działa strumieniowanie wideo.

Czy Stadia ma sens?

Jak to zwykle bywa, odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. O ile sama idea jest słuszna, gdyż pozwala zaoszczędzić masę pieniędzy inwestowanych w najnowocześniejsze komponenty o tyle finalny efekt może być raczej kiepski.

Jeżeli od strony technicznej Google nie popracuje nad optymalizacją na najwyższym poziomie to niestety ale czekają nas lagi i opóźnienia. Streaming zaawansowanej graficznie gry wymaga bardzo dobrego łącza internetowego. System nie dość, że musi nadążać wyświetlać wszystkie elementy na naszym monitorze to musi również błyskawicznie reagować na nasze decyzje w grze. Nikt chyba nie wyobraża sobie grania w Counter Strike zaliczając co i rusz 1-2 sekundowe opóźnienia na każdym kroku.

Infrastruktura 5G może pomóc

Niewątpliwie Stadia to przyszłość ale wydaje mi się, że będziemy musieli na nią jeszcze trochę zaczekać. Usługa streamingu gier mogłaby dobrze działać na infrastrukturze 5G lub innej wysokowydajnej pajęczynie. Być może jestem zbyt pesymistycznie nastawiony ale uważam, że przy obecnym stanie łącz i jakości sygnału nie jesteśmy w stanie całkowicie wyrzucić gry do chmury.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl