Artykuły Finanse i Zarządzanie

Revolut – czym jest i dlaczego jest lepszy od tradycyjnego banku?

Strona główna Revolut.com
Napisane przez Robert Miroszewski

Artykułów o Revolucie zarówno tych sponsorowanych jak i tych bardziej rzetelnych jest w internecie całe mnóstwo. Jedne opisują krok po kroku jak otworzyć konto, inne opisują zalety natychmiastowej wymiany walut a jeszcze kolejne pieczołowicie opowiadają o procesie weryfikacji tożsamości. Nigdzie natomiast nie znalazłem prostego wyjaśnienia mówiącego czym tak naprawdę jest Revolut i pod jakim względem jest gorszy lub lepszy od tradycyjnego banku.

Czym jest Revolut?

Aby to wyjaśnić zacznę od tego czym nie jest. Na pewno nie jest bankiem, w prawnym tego słowa znaczeniu. Revolut nie posiada licencji bankowej (choć się o nią stara). Nie jest też instytucją pożyczkową, kasą oszczędnościowo-kredytową czy funduszem inwestycyjnym.

Podsumowując, Revolut nie jest instytucją finansową podlegającą surowemu nadzorowi finansowemu w ujęciu europejskim jak i polskim. W przeciwieństwie do takich banków, które z racji swego statusu instytucji zaufania publicznego podlegają pod cały szereg wymogów prawnych z tym związanych, i które są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Powyższe jednak nie świadczy o tym, że Revolut jest całkowicie poza kontrolą. Ten fintech jest firmą przyjmującą depozyty klientów oraz oferującą handel walutami. W konsekwencji oznacza to, że chociaż nie posiada licencji bankowej to obowiązują go surowe wymogi dotyczące AML, ochrony prywatności oraz ochrony zgromadzonych środków.

W czym Revolut nie przebije np. mBanku?

Na pierwszy rzut oka oferta Revolut’a nie wydaje się wcale lepsza od oferty przytoczonego w tytule mBanku. Jeżeli w mBanku jesteśmy klientami segmentu Intensive mamy możliwość zamówienia karty Visa Świat Intensive, która pozwala dokonywać transakcji w 180 walutach w cenach niemal identycznych do kursu międzybankowego. Dodatkowo mamy pewność, że nasze pieniądze znajdują się w renomowanej instytucji, której depozyty są objęte gwarancjami BFG.

Międzybankowy kurs wymiany w Revolut

Warto dodać, że korzystając na co dzień z banku tworzymy swoją historię kredytową. Możemy od tego samego banku wziąć kredyt, kupić ubezpieczenie, zaciągnąć limit kredytowy czy kupić inwestycje. W przypadku Revoluta korzystamy jak ze zwykłego kantora walut, który po prostu ma dobre ceny.

W czym Revolut może być lepszy od tradycyjnego banku?

Revolut ma w sobie kilka niespodzianek, które powodują, że finalnie wygrywa z tradycyjną bankowością. Po pierwsze: ceny. Po drugie: ceny. Po trzecie: wygoda.

Przechodząc więc do dwóch pierwszych punktów warto podkreślić, że Revolut oferuje użytkownikom w podstawowym pakiecie całkowicie darmowe konto z możliwością płacenia w każdej walucie po kursie międzybankowym. Przy częstych podróżach za granicę i wydawaniu większych sum pieniędzy może się okazać, że uzysk jest całkiem duży.

Dodatkowo możemy uzyskać dostęp do rynku kryptowalut i w ciągu kilku chwil zakupić krypto walutę np. w celach inwestycyjnych. Koniec z kosztownym i czasochłonnym procesowaniem transakcji przez giełdy.

I w tym momencie zaczepiamy o punkt trzeci: wygoda. Proces rejestracji, weryfikacji tożsamości i zamawiania kart jest wręcz niesamowicie prosty. Dosłownie kilka minut zajęło mi podanie danych, zeskanowanie dowodu osobistego i zamówienie karty, która następnego dnia była już wysłana do mnie pocztą. Nie musiałem odwiedzać żadnego oddziału, podpisywać drukowanych umów w placówce lub w obecności kuriera. Nie musiałem robić nic prócz kilku kliknięć w aplikacji.

Proces zakładania konta w Revolut

W pierwszej chwili pomyślałem sobie, że po tak prostym procesie rejestracji pozostaje jeszcze proces doładowania konta, który nie może przecież obejść się bez tradycyjnego zalogowania do bankowości internetowej, podawania haseł i kodów. Nic bardziej mylnego. W aplikacji Revolut’a wystarczy wybrać interesującą nas kwotę i kliknąć na “Zapłać z ApplePay”. W kilka sekund środki pojawiły się na koncie Revolut.

Revolut – czy warto? Jak założyć konto?

Dla osób, które podróżują Revolut może być prawdziwie idealnym portfelem do płatności kartą oraz wypłat z bankomatów. Nie musi on wykluczać tradycyjnego konta bankowego i też nie do tego został przystosowany.

Jeżeli chcesz założyć konto Revolut z darmową dostawą fizycznej karty to możesz skorzystać z poniższego linku:

https://revolut.com/pl-PL/referral/robertlzh

Po rejestracji w Revolut otrzymasz możliwość wygenerowania własnego linku polecającego, dzięki któremu zyskują obydwie strony!

*** Źródło obrazów: www.revolut.com/pl-PL/ ***

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl