Media

Poznaj Ecosia – wyszukiwarkę, która sadzi drzewa

Ecosia wyszukiwarka
Napisane przez Robert Miroszewski

Jeżeli zastanawialiście się nad tym jak można połączyć świat technologii ze światem ekologii to rzućcie okiem na Ecosia.org. Wyszukiwarka, która działa na podobnej zasadzie co Google czy Bing, jednak większość swojego dochodu przekazuje na programy zalesiania ziemi.

Na pierwszy rzut oka Ecosia działa jak klasyczna wyszukiwarka. Wpisujemy hasło i otrzymujemy wyniki zapytania. I chociaż sama strona internetowa wyszukiwarki nie jest przetłumaczona na język polski to poprawnie wykrywa ona region wyszukiwania i całkiem dobrze radzi sobie ze zwróceniem wyników w naszym języku.

Warto tu podkreślić, że cały silnik wyszukiwarki opiera się o technologię dostarczaną przez Microsoft Bing, dzięki czemu twórcy Ecosii nie musieli tworzyć koła na nowo. Model biznesowy był prosty. Weźmy działające narzędzie i zastosujmy system reklamowy, który zarobi na cele statutowe organizacji. Ten prosty i jednocześnie ciekawy model wydaje się sprawdzać, ponieważ Ecosia generuje całkiem duży wolumen dofinansowania dla programów WWF oraz TNC

By W like wiki – Own work, based on Ecosia to WWF and Ecosia to TNC, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17111317

Możesz zobaczyć ile drzew posadziłeś/aś

Ciekawą funkcjonalnością wyszukiwarki jest licznik posadzonych drzew. Zgodnie z informacją na stronie wiemy, że aby posadzić jedno drzewo, potrzeba ok. 45 wyszukań. Każde nasze wyszukiwanie jest zaliczane a licznik wskazany w prawym górnym rogu naszej przeglądarki.

Dodatkowo oprócz wersji przeglądarkowej mamy do dyspozycji również aplikację na systemy Android oraz iOS. Nie wykluczone, że sama wyszukiwarka z czasem jeszcze mocniej się rozwinie, zwłaszcza że globalne ocieplenie i zmiany klimatu wcale nie zwalniają.

Zmienisz wyszukiwarkę na Ecosia?

Jeżeli jesteś osobą, dla której bliski jest los środowiska naturalnego i chcesz przyczynić się do jego odbudowy to może Ecosia jest właśnie dla Ciebie? Warto postawić sobie pytanie “czy jestem w stanie zmienić swoje przyzwyczajenia aby zrobić coś dobrego?”. Być może odpowiedź dużo powie nam o nas samych.

O autorze

Robert Miroszewski

Pasjonat technologii, gadżeciarz i zapalony gracz. Słowem - człowiek procesor. Bez smartfona nie wybierze się z domu nawet na moment. W pracy spełnia się w roli managera a w ramach realizowania pasji pisze teksty na webhammer.pl